ekrem özer

her yerde olan şeyler.

Docker Üzerinde Redis Server Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, Redis ve Docker konularını anlattıkran sonra şimdide kısaca docker üzerinde redis server'ı ayağa kaldırmayı anlatmaya çalışacağım. Bilgidiğiniz üzere redisin windows işletim sistemleri için resmi bir uygulaması yok örneğimizde de açık kaynak kodlu Chocolatey'i kullanmıştık. Bunun için en uygun yöntem linux işletim sistemleri için yapılmış resmi redis server uygulamasını docker üzerinden ayağa kaldırma.

Dockerhub üzerinden resmi redis imajının detayına bu adresten ulaşabilirsiniz. https://hub.docker.com/_/redis Sayfada imajı nasıl kullanacağımız How to use this image başlığı altında yazıyor. Bilgisayarımda docker ayaktayken PowerShell'i açıyorum ve aşağıdaki komutla redis kurulumunu yapıyorum.

docker run -p 6644:6379 --name some-redis -d redis

Yukarıdaki komutumu çalıştırdığım zaman docker önce redis imajımı localde arar bulamazsa dockerhub üzerinden çeker. Redis docker üzerinde default olarak 6379 portunda çalışır, bu portu -p parametresiyle localimizdeki 6644 portuna mapledim, böylede container üzerindeki redis server'a erişebileceğim. Portu siz dilediğiniz gibi verebilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü gibi redis server'ım kuruldu, şimdi localden redis server'a nasıl erişebileceğimize bakalım.

docker exec -it some-redis sh
redis-cli
ping

docker exec komutundan sonra -it parametresiyle birlikte bağlanacağımız container'i yazıyoruz sonunada sh parametresi ekleyerek, container'a bağlanıyoruz. Container'ın içindeykende redis-cli komutuyla redis server ile iletişim kuruyoruz.

Görüldüğü gibi artık redis cli üzerinden redis server'ımızı yönetebiliriz. Tabiki uygulamalarımıza redis server'ın yolunu verirken yukarıda ki map'lediğimiz 6644 portunu kullanmalıyız. Bu makalede anlatacaklarım bu kadar, umarım faydalı olmuştur.